Sched.com Conference Mobile Apps
Northside Festival
has ended
Create Your Own Event
Northside Festival
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Speakers
Artists
Attendees
Search
or browse by date + venue
Northside Art
Northside Entrepreneurship
Northside Film
Northside Music
Search Northside Entrepreneurship
Innovation
Music NOW Summit
Social Cinema
Start-up Campus
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Speakers
Artists
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Thursday
, June 14
285 Kent
8:00pm •
NYCTaper presents: Pontiak, White Hills, Rhyton, EULA
Bar Matchless
7:00pm •
Monarch presents: WYATT, Pass Kontrol, Aabaraki, Mitten, Scott Matthew
Brooklyn Bowl
7:00pm •
Kool Keith, Lushlife (Early Show)
7:00pm •
DJ ?uestlove presents: Bowl Train (Late Show)
Cameo Gallery
7:00pm •
Daughn Gibson, Bell, MORE TBA
Dekalb Market (Startup Campus)
1:00pm •
Product Development: The New Makers of Things
5:00pm •
Music: The New World Order of the Music Business
Europa
7:00pm •
Cold Cave, White Ring, Burning Star Core
Glasslands Gallery
8:30pm •
PopGun presents: Niki & the Dove, Selebrities, Beacon
Knitting Factory
7:00pm •
Kanine Records & Terrorbird Media present: Class Actress, Eternal Summers, Bleeding Rainbow, Beach Day, Zambri, Air Waves
Legion
8:00pm •
Darlings, Life Size Maps, Celestial Shore, Weird Rivers
MetroTech 5 (Startup Campus)
2:00pm •
New Media: The Shifting Nature of Curation in Media
3:00pm •
Gamification: The Gamification of Everything
4:00pm •
The Intersection of Academic Institutions and Startup Economies
Muchmore's
8:00pm •
Muchmore's Grand Opening Launch Party: She Keeps Bees, Ancient Sky, Dust Engineers, Future of What
Music Hall Of Williamsburg
7:30pm •
GZA (performing Liquid Swords with Grammy-winning Latin Funk Orchestra Grupo Fantasma) Brownout (Early Show)
11:00pm •
GZA (performing Liquid Swords with Grammy-winning Latin Funk Orchestra Grupo Fantasma) (Late Show)
Northside Warehouse (AT&T Stage)
9:00am •
Film Criticism, Curation and Discovery in an Age of Social Media
9:45am •
Social Cinema: Film Distribution in an Age of Social Media
11:00am •
Music NOW: New Technologies in Booking and Touring
1:30pm •
Music NOW: The Next Generation of Social Media to Market Your Band or Venue
2:30pm •
Music NOW: The New Era of Music Licensing for TV, Film, Interactive Gaming and more
3:45pm •
Music NOW: Future Platforms in Music Technology
Northside Warehouse (Innovation Stage)
9:00am •
Algorithms! Doing Data Science on your website, a How-To Guide:
9:45am •
Curators - How to Build a Business Your Customers Rely On
10:30am •
Etsy and BirchBox's CTO on S*#t That Seemed Like a Good Idea But I'd Never Do Again.
11:30am •
Design the Company, Not the Product
12:15pm •
The Partisan Power of Digital Content
2:00pm •
Get the Eff Out of NYC: Innovations in Travel
2:45pm •
Hey, Teacher! Leave Them Kids Alone: StartupEDU
3:30pm •
Making (and Raising) Money in Content
4:30pm •
Getting More Customers from your Website through Landing Page Optimization
5:15pm •
Dennis Crowley and Jerry Colonna on the Evolution of an Executive
Pete's Candy Store
8:00pm •
MyFreeConcert Presents: ARMS, Friend Roulette, Birdwire
Public Assembly
9:00pm •
Strange Victory Touring Co. presents: Mucca Pazza, Chain and the Gang, Magik Markers, M.A.K.U. SoundSystem, Starring, Dustin Wong, Dope Body
Saint Vitus
8:00pm •
BrooklynVegan BBG & Saint Vitus present: Dragged Into Sunlight, MAKE, The Year is One
Spike Hill
7:00pm •
sonaBLAST! Records & We Listen for You present: The Pass, Miracles of Modern Science, Port St. Willow, BEADY
Sugarland
8:00pm •
Zebra Katz, MORE TBA
The Charleston
8:00pm •
Such Hounds, Wailin Storms, Golden Bones
The Grand Victory
7:00pm •
Tiny Giant Artist Collective Presents: Those Mockingbirds, The Nico Blues, Courtesy Tier, Thomas Frances Takes His Chances
The Paper Box
7:00pm •
Sumak, A Troop of Echoes, Suite Unraveling
The Trash Bar
7:30pm •
The Secret History, The Barettas, Graveyard Lovers, Your 33 Black Angels, MORE TBA
Trophy Bar
9:00pm •
Brooklyn Bass Presents...Le Chev (AVAN LAVA) With Brooklyn Bass Residents... Blanche Dubois ,T'Angelo, Evan Michael
Union Pool
7:00pm •
Other Music Recording Co. presents: Ex Cops, Nude Beach, The Everymen, Plus secret guest
Warsaw
7:00pm •
Fun Fun Fun Fest & Chaos in Tejas present: Ceremony, Citizens Arrest, Royal Headache, Magrudergrind
Friday
, June 15
Bar Matchless
7:30pm •
Monarch presents: Heloise & the Savoir Faire, Dynasty Electric, Something in Spanish, Teletextile, Wishes and Thieves
Brooklyn Bowl
6:00pm •
The Felice Brothers, Husky (Early Show)
Cameo Gallery
7:00pm •
Neon Gold Records present: St. Lucia, French Horn Rebellion, Black Light Dinner Party, Slowdance, Lovelife, Nini Fabi, Chrome Canyon (DJ)
Europa
6:30pm •
Scenic presents: Holy Grail, MORE TBA
Glasslands Gallery
8:30pm •
PopGun presents: Lissy Trullie, The Young Rapscallions, Motive
11:30pm •
PopGun presents: "Lazerpop" Pictureplane (DJ Set), Teengirl Fantasy (DJ Set), Hooray For Earth (DJ Set)
Knitting Factory
7:00pm •
These United States (album release show), Grand Rapids, Your 33 Black Angels
11:00pm •
Kitty Pryde, Deniro Farrar, MORE TBA
Legion
7:30pm •
The Whatever Blog presents: LUFF, Gold Streets, The Planes, Crazy Pills, Alyson Greenfield
Music Hall Of Williamsburg
8:00pm •
BrooklynVegan presents: Caveman, Frankie Rose, More TBA
Northside Warehouse (AT&T Stage)
9:00am •
Emily Christner: Social Media and Metric Presentation
9:45am •
Immersive Stories
11:00am •
Music NOW: Modern Trends in Music Publishing and Performance Rights
12:15pm •
Music NOW: Keynote: Innovation and Disruption in the Music Industry
1:30pm •
Music NOW: Tuning in with Radio Airwaves and Online Streaming
3:45pm •
Music NOW: Sponsorship and Brands and Their New Place in the Music business
Northside Warehouse (Innovation Stage)
9:45am •
Make Things not War
10:30am •
Changing Nature of the Enterprise
11:30am •
Fundraising for Niche Startups: Lessons From Urban Agriculture Innovators
12:15pm •
The 6 year "overnight" success - How We Built the Biggest Game in the World
1:00pm •
Exclusive Launch: Kurrenci is Money for the Internet!
2:00pm •
Designing to Support Real Life Interaction
2:30pm •
GZA on The Spirit of Disruption and Brooklyn
2:45pm •
The Business of Brooklyn
3:30pm •
Designing Hardware
4:15pm •
The Business of Art
Pete's Candy Store
7:30pm •
MyFreeConcert Presents: Senors of Marseille, I Am Lightyear, Zachary Cale, Erik Gundel
Present Company
6:00pm •
Many Conversations: Curated by Peter Gynd OPENING PARTY
Public Assembly
10:00pm •
The Bunker presents: Kassem Mosse, Mike Servito (DJ), JD Emmanuel, Keith Fullerton Whitman, Jonathan Schmidt (DJ), Rene Hell, Raglani, Michael Pollard, Spinoza (DJ), Led er Est, Mindscraper, ISO (DJ)
Saint Vitus
8:00pm •
Pitchfork’s Show No Mercy and Wierd Records present: Deafheaven, Indian Jewelry, Vattnet Viskar, Pinkish Black
Shea Stadium
8:00pm •
NYC PopFest presents: Ski Lodge, Beach Day, Plastic Flowers, South of France
Spike Hill
7:30pm •
Heart Is a Spade & PunkPhoto present: Zambri, Ice Choir (mems The Pains of Being Pure at Heart), New Moods, Fast Years
The Charleston
8:00pm •
Los Encantados, The Dunnie Bobos, Clouder
The Grand Victory
6:00pm •
Scenic presents: Balene, Hunny, The Judas Knife (ex-Garrison / On the Might of Princes), Teachers, Florida (France), Neonderthals
The Heineken Stage at McCarren Park
4:00pm •
of Montreal, Jens Lekman, The Thermals, Beach Fossils
The Paper Box
7:00pm •
Smokey Robotic, Cold Blood Club, More TBA
7:00pm •
Esque, Cold Blood Club, Smokey Robotic, Mancie
The Spare Room at The Gutter
8:30pm •
IYEZ, Great Wak, Geek Skull, The Finks
The Trash Bar
7:30pm •
Supercrush Studio & The Sky Report Present: Young Heel, Il Abanico, Pschobuildings, ZULA, Suturee, with Sky Report and Supercrush DJs
Trophy Bar
9:00pm •
Hardy Boyz Present: Blu Jemz (DJ), Lloydski (DJ), Sterry-O (DJ), Special Guest
Union Pool
8:00pm •
BrooklynVegan BBG presents: Harkonen, The Atlas Moth, Whores.
Warsaw
8:00pm •
POP Montreal presents: Tinariwen, Buke and Gase
Saturday
, June 16
285 Kent
9:00pm •
Prefix Magazine Presents: Shlohmo, Kingdom, Hot Sugar, Archie Pelago, Xaphoon Jones (DJ set)
Bar Matchless
1:30pm •
The Battering Room presents: Gold Streets, Magnetic Island, That Fleeting World, Passenger Peru
8:30pm •
Mainland, Coastgaard, South of France, Sat. Nite Duets, The Fatty Acids
Bedford Avenue (Between N.8 and N.9)
2:00pm •
Williamsburg Walks
Brooklyn Bowl
6:00pm •
Windish presents: Asobi Seksu, Exitmusic, Ape School, Field Mouse (Early Show)
11:30pm •
Neon Gold presents "Popshop Brooklyn:" The Knocks, Oliver, Ghost Beach (Late Show)
Cameo Gallery
6:00pm •
Stereogum & Cameo Gallery present: Twin Sister, Physical Therapy, Guards, Caged Animals, Blonds, Phonetag
Glasslands Gallery
8:30pm •
PopGun presents: Wise Blood, Big Baby Gandhi, Evi Antonio
11:30pm •
PopGun presents: Body Language (DJ Set), Team Spirit (DJ Set), Cale Parks (DJ Set)
Knitting Factory
8:00pm •
Panache Booking presents: Grass Widow, Turbo Fruits, The Black Belles, Gary War, Gap Dream, Snack Machine
Legion
2:00pm •
The Louisiana Purchasing Company presents: The Hairs, I'm Turning Into, The Caterpillars, Milk Dick, Boy Girl Party, Puppies, Haybaby, Crazy & The Brains, Hippy, Slinky Empire
Muchmore's
7:00pm •
The Shakes, The Shoe Ins, The Johnny Pumps, ZULA
Music Hall Of Williamsburg
8:00pm •
The Olivia Tremor Control, Laura Stevenson & the Cans, More TBA
Pete's Candy Store
3:30pm •
MyFreeConcert Presents: Chantilly, Carl Banks, Beverly Hills 90210 (stage show), Craig Judelman, Baby Gramps, MORE TBA
Present Company
12:00pm •
Many Conversations: Curated by Peter Gynd
Public Assembly
7:00pm •
Neon Marshmallow presents: Black Dice, Run DMT, SSPS, Mandelbrot & Skyy
Public Assembly (back room)
8:00pm •
Academy Records Annex Presents: NYMPH, Nude Beach, Golden Clouds, MORE TBA
Saint Vitus
8:00pm •
City Lights and Saint Vitus present: Mouth of the Architect, Xozo, Sleep Maps, Ashes Forever
Shea Stadium
8:30pm •
Cara Bella, Campers' Rule Records & Uninhabitable Mansions present: The Yellow Dogs, The Fatty Acids, Radical Dads, Backwords, Acrylics, Natureboy
Spike Hill
1:30pm •
The L Magazine presents: "Bands You Need to Hear" with Ski Lodge, Ravens & Chimes, Field Mouse, Starlight Girls
8:00pm •
StereoactiveNYC presents: Quiet Loudly, Dinosaur Feathers, MiniBoone, Ball of Flame Shoot Fire, pow wow!
Sugarland
9:00pm •
Kid Sister, Will Sheridan
The Charleston
8:00pm •
The Royal Arctic, Erostratus, The Black Black
The Grand Victory
7:00pm •
HillyTown presents: Sunset Hearts, Flying Pace, Brenda, Weird Children, Lady Lamb the Beekeeper, Troubled Sleep
The Heineken Stage at McCarren Park
3:00pm •
Dean & Britta, Red Baraat, Mas Ysa, Hume
The Paper Box
7:00pm •
Lily and the Parlour Tricks, Sonnyboy, Daniella Cotton, The Sons Of Brooklyn, Them Damn Ninjas
The Spare Room at The Gutter
8:15pm •
The Whatever Blog presents: Clouder, WOJCIK, Starlight Girls, Bootblacks, Freshkills
The Trash Bar
6:30pm •
The Gypsy West presents (Curated by the band): New Madrid, The Gypsy West, A Million Years, The End Men, W.A.L.N.U.T.S., Clouder
Trophy Bar
7:00pm •
Something in Spanish, Midnight Magic, Special Guests
Union Pool
8:30pm •
Jackshack Records presents: Foster Care, Call of the Wild, Pampers, White Pages
Sunday
, June 17
James Dinerstein (Northside Open Studio)
12:00pm •
James Dinerstein (Northside Open Studio)
960 Manhattan Avenue, Fourth Floor, Brooklyn, NY, 11222
12:00pm •
Bill Abdale (Northside Open Studios)
Acme Studio
12:00pm •
Williamsburg Walks Viewing Party
Allison Smith (Northside Open Studio)
12:00pm •
Allison Smith (Northside Open Studio)
Amy Madden (Northside Open Studio)
12:00pm •
Amy Madden (Northside Open Studio)
Andrea Haenggi (Northside Open Studio)
12:00pm •
Andrea Haenggi (Northside Open Studio)
Andrea Wolfe (Northside Open Studio)
12:00pm •
Andrea Wolfe (Northside Open Studio)
Ariana Misfeldt (Northside Open Studio)
12:00pm •
Ariana Misfeldt (Northside Open Studio)
Artem Mirolevich (Northside Open Studio)
12:00pm •
Artem Mirolevich (Northside Open Studio)
Bar Matchless
7:30pm •
Island Twins, Pre War, antics, Confab
Beck Berrett (Northside Open Studio)
12:00pm •
Beck Berrett (Northside Open Studio)
Bernice Kelly (Northside Open Studio)
12:00pm •
Bernice Kelly (Northside Open Studio)
Bill Abdale (Northside Open Studio)
12:00pm •
Bill Abdale (Northside Open Studio)
Brian Colgan (Northside Open Studio)
12:00pm •
Brian Colgan (Northside Open Studio)
Brian Willmont (Northside Open Studio)
12:00pm •
Brian Willmont (Northside Open Studio)
Brinn Flagg (Northside Open Studio)
12:00pm •
Brinn Flagg (Northside Open Studio)
Brooklyn Bowl
6:00pm •
Dâm-Funk, The Rub
Cameo Gallery
6:00pm •
The Deli Magazine presents: Avan Lava, Computer Magic, SAADI, Papertwin, Spacecamp, Osekre & the Luck Bastards
Carla Gannis (Northside Open Studio)
12:00pm •
Carla Gannis (Northside Open Studio)
Cathy Diamond (Northside Open Studio)
12:00pm •
Cathy Diamond (Northside Open Studio)
Chris Fernald (Northside Open Studio)
12:00pm •
Chris Fernald (Northside Open Studio)
Chris Mottalini (Northside Open Studio)
12:00pm •
Chris Mottalini (Northside Open Studio)
Christopher Quirk (Northside Open Studio)
12:00pm •
Christopher Quirk (Northside Open Studio)
Clay Space 1205 Artists (Northside Open Studio)
12:00pm •
Clay Space 1205 Artists (Northside Open Studio)
Craig Kane (Northside Open Studio)
12:00pm •
Craig Kane (Northside Open Studio)
Dan Sabau (Northside Open Studio)
12:00pm •
Dan Sabau (Northside Open Studio)
Dana Kane (Northside Open Studio)
12:00pm •
Dana Kane (Northside Open Studio)
Elisabeth Smolarz (Northside Open Studio)
12:00pm •
Elisabeth Smolarz (Northside Open Studio)
Elizabeth Grammaticas (Northside Open Studio)
12:00pm •
Elizabeth Grammaticas (Northside Open Studio)
Elizabeth Riggle (Northside Open Studio)
12:00pm •
Elizabeth Riggle (Northside Open Studio)
Ellen Goldin (Northside Open Studio)
12:00pm •
Ellen Goldin (Northside Open Studio)
Emily Noelle Lambert (Northside Open Studio)
12:00pm •
Emily Noelle Lambert (Northside Open Studio)
Europa
7:00pm •
Future of the Left, Bomb the Music Industry!, More TBA
Fulvia Zambon (Northside Open Studio)
12:00pm •
Fulvia Zambon (Northside Open Studio)
Gabriela Salazar (Northside Open Studio)
12:00pm •
Gabriela Salazar (Northside Open Studio)
Gavin Potenza (Northside Open Studio)
12:00pm •
Gavin Potenza (Northside Open Studio)
George Terry (Northside Open Studio)
12:00pm •
George Terry (Northside Open Studio)
Glasslands Gallery
7:00pm •
Sacred Bones presents: Crystal Stilts, Amen Dunes, Vår (mems of Iceage), Wymond Miles (mems The Fresh & Onlys), Warthog
Hannah Simmons (Northside Open Studio)
12:00pm •
Hannah Simmons (Northside Open Studio)
Heather Garland (Northside Open Studio)
12:00pm •
Heather Garland (Northside Open Studio)
Helen Selsdon (Northside Open Studio)
12:00pm •
Helen Selsdon (Northside Open Studio)
Heliopolis (Northside Open Studio)
12:00pm •
Heliopolis (Northside Open Studio)
Ines Sun (Northside Open Studio)
12:00pm •
Ines Sun (Northside Open Studio)
Jackie Hoving (Northside Open Studio)
12:00pm •
Jackie Hoving (Northside Open Studio)
Jackie Neale Chadwick (Northside Open Studio)
12:00pm •
Jackie Neale Chadwick (Northside Open Studio)
James Sheehan (Northside Open Studio)
12:00pm •
James Sheehan (Northside Open Studio)
James Vanderberg (Northside Open Studio)
12:00pm •
James Vanderberg (Northside Open Studio)
Jennifer Harris (Northside Open Studio)
12:00pm •
Jennifer Harris (Northside Open Studio)
Joel Adas (Northside Open Studio)
12:00pm •
Joel Adas (Northside Open Studio)
John Kitses (Northside Open Studio)
12:00pm •
John Kitses (Northside Open Studio)
Jon Lewis (Northside Open Studio)
12:00pm •
Jon Lewis (Northside Open Studio)
Kate Nielsen (Northside Open Studio)
12:00pm •
Kate Nielsen (Northside Open Studio)
Kayrock Screenprinting (Northside Open Studio)
12:00pm •
Kayrock Screenprinting (Northside Open Studio)
Keighty Alexander (Northside Open Studio)
12:00pm •
Keighty Alexander (Northside Open Studio)
Kellyann Monaghan (Northside Open Studio)
12:00pm •
Kellyann Monaghan (Northside Open Studio)
Kerry Law (Northside Open Studio)
12:00pm •
Kerry Law (Northside Open Studio)
Kevin Tarasuk (Northside Open Studio)
12:00pm •
Kevin Tarasuk (Northside Open Studio)
Knitting Factory
7:00pm •
Neil Hamburger, Duncan Trussell
Larry Walczak (Northside Open Studio)
12:00pm •
Larry Walczak (Northside Open Studio)
Lawrence Swan (Northside Open Studio)
12:00pm •
Lawrence Swan (Northside Open Studio)
Lilly Line (Northside Open Studio)
12:00pm •
Lilly Line (Northside Open Studio)
Lisa Bauer (Northside Open Studio)
12:00pm •
Lisa Bauer (Northside Open Studio)
Lorene Taurerewa (Northside Open Studio)
12:00pm •
Lorene Taurerewa (Northside Open Studio)
Lori Ellison (Northside Open Studio)
12:00pm •
Lori Ellison (Northside Open Studio)
Marjorie Van Cura (Northside Open Studio)
12:00pm •
Marjorie Van Cura (Northside Open Studio)
Mary Westring (Northside Open Studio)
12:00pm •
Mary Westring (Northside Open Studio)
Megan Foster (Northside Open Studio)
12:00pm •
Megan Foster (Northside Open Studio)
Michelle Mackey (Northside Open Studio)
12:00pm •
Michelle Mackey (Northside Open Studio)
Mina Karimi (Northside Open Studio)
12:00pm •
Mina Karimi (Northside Open Studio)
Muchmore's
7:00pm •
Ava Luna, Dreebs, Zula, Railbird, Weeknight
Music Hall Of Williamsburg
8:00pm •
Ultramagnetic MC's, More TBA
Nicholas Constantakis (Northside Open Studio)
12:00pm •
Nicholas Constantakis (Northside Open Studio)
Orit Ben-Shitrit
12:00pm •
Orit Ben-Shitrit
Parsley Steinweiss (Northside Open Studio)
12:00pm •
Parsley Steinweiss (Northside Open Studio)
Pessi Margulies (Northside Open Studio)
12:00pm •
Pessi Margulies (Northside Open Studio)
Pete's Candy Store
11:30pm •
MyFreeConcert Presents: The Momos, Glass Anchors, Goh Nakamura
Peter Gynd (Northside Open Studio)
12:00pm •
Peter Gynd (Northside Open Studio)
Public Assembly
8:00pm •
Suckers, Violens, Night Manager, Companion
Raphaela Riepl (Northside Open Studio)
12:00pm •
Raphaela Riepl (Northside Open Studio)
Renzo Ortega (Northside Open Studio)
12:00pm •
Renzo Ortega (Northside Open Studio)
Rossa Cole (Northside Open Studio)
12:00pm •
Rossa Cole (Northside Open Studio)
Ryszard Semko (Northside Open Studio)
12:00pm •
Ryszard Semko (Northside Open Studio)
Sarah G. Sharp (Northside Open Studio)
12:00pm •
Sarah G. Sharp (Northside Open Studio)
Sharon aka Sascha Ascher (Northside Open Studio)
12:00pm •
Sharon aka Sascha Ascher (Northside Open Studio)
Simone Meltesen (Northside Open Studio)
12:00pm •
Simone Meltesen (Northside Open Studio)
Spike Hill
7:00pm •
Paper Garden Records presents: Team Genius, Starlight Girls, Il Albanico, Whale Belly
Stephen Holding (Northside Open Studio)
12:00pm •
Stephen Holding (Northside Open Studio)
Susan Maddux (Northside Open Studio)
12:00pm •
Susan Maddux (Northside Open Studio)
Susan Ross (Northside Open Studio)
12:00pm •
Susan Ross (Northside Open Studio)
Suzanne Sattler (Northside Open Studio)
12:00pm •
Suzanne Sattler (Northside Open Studio)
The Charleston
8:00pm •
lost boy? (solo acoustic), The Split, SURFING, Fast Years
the cow horse (Northside Open Studio)
12:00pm •
the cow horse (Northside Open Studio)
The Grand Victory
6:00pm •
Sean Kershaw and the New Jack Ramblers, MORE TBA
The Trash Bar
8:00pm •
Nescora, The Living Kills, The Aviation Orange, Idgy Dean
Tom Henry (Northside Open Studio)
12:00pm •
Tom Henry (Northside Open Studio)
Tommy Kwak (Northside Open Studio)
12:00pm •
Tommy Kwak (Northside Open Studio)
Tricia McLaughlin (Northside Open Studio)
12:00pm •
Tricia McLaughlin (Northside Open Studio)
Trophy Bar
5:00pm •
Trophy's First Annual Record Sale
Union Pool
8:00pm •
Leda, Air Waves, Grooms, Hard Nips
Warsaw
7:00pm •
Starfucker, YAWN, MORE TBA
Warwick McLeod (Northside Open Studio)
12:00pm •
Warwick McLeod (Northside Open Studio)
William Crist (Northside Open Studio)
12:00pm •
William Crist (Northside Open Studio)
Monday
, June 18
indieScreen
7:00pm •
Crazy Eyes, presented by Strand Releasing
Nitehawk Cinema
5:00pm •
NORTHSIDE DIY SHORTS PROGRAM 1
5:30pm •
We are Cave Creatures, Wolfy’s Journey, presented by Moviehouse
7:00pm •
Brooklyn Brothers Beat the Best, presented by Oscilloscope and Rooftop Films
7:15pm •
Fascination (with a live score by Morricone Youth), Presented by Nitehawk Cinema
7:25pm •
Hook, Line and Sinker: NORTHSIDE DIY COMPETITION FEATURE
9:40pm •
Impolex, The Zone, presented by Factory 25
9:55pm •
Arabian Drift, Unclear Holocaust presented by Spectacle Theater
10:10pm •
Old Dog, presented by dGenerate Films
UnionDocs
6:00pm •
Girl Model, Presented by POV
8:30pm •
Minka, Unfinished Spaces, presented by Film Sprout
Tuesday
, June 19
indieScreen
7:00pm •
The Normals, presented by Woodshed Entertainment
Nitehawk Cinema
5:05pm •
Lefty Loosey Righty Tighty, Northside DIY Competition Feature
6:05pm •
NORTHSIDE DIY SHORTS PROGRAM 2
7:15pm •
Flooding With Love For The Kid, Northside DIY Competition Special Presentation
8:10pm •
Creative Non-Fiction, presented by The L Magazine
9:55pm •
Take This Waltz, presented by Magnolia Pictures
10:15pm •
Pioneer, Booster, Presented by IFP
UnionDocs
6:30pm •
Boy I Am, presented by Women Make Movies
8:30pm •
In Search Of Avery Willard, presented by Outfest and Dzi Coquettes, presented by Cinema Tropical
Wednesday
, June 20
indieScreen
7:00pm •
The Dynamiter, presented by Film Movement
Nitehawk Cinema
4:45pm •
Surf, everyday Saturday, presented by Scene: Brooklyn – Brooklyn Arts Council
5:40pm •
I Don’t Want to Kill Myself, NORTHSIDE DIY COMPETITION FEATURE
7:30pm •
Tilva Ros, Presented By Visit Films
7:45pm •
Tough Guys, presented by Screen Slate
9:55pm •
Remains, King Kelly, presented by Filmmaker Magazine
10:15pm •
Dailymotion Shorts Program
UnionDocs
6:00pm •
Tengnenge: Zimbabwe's Hidden Sculpture Community, Stocktown X: South Africa and Hot Irons, presented by New York African Film Festival
8:30pm •
Ai WeiWei: Never Sorry, presented by IFC
10:30pm •
Bikelordz presented by Kings County Cinema Society with Vice Guide to the Congo and North Korean Labor Camps, presented by Vice
Thursday
, June 21
indieScreen
7:00pm •
About Cherry, Presented by IFC Films
Nitehawk Cinema
3:35pm •
Grace and Mercy, Kinyarwanda, presented by Snag Films
5:05pm •
Benny To Benny And Redlegs, presented by Hammer to Nail
6:50pm •
Cook County, presented by FilmBuff
7:55pm •
Klown, presented by indieWIRE
9:00pm •
Student Short Films presented by Animation Block Party
9:45pm •
TV Carnage Live Performance with Derrick Beckles and Special Surprise Guest Presented by Nitehawk Cinema; Welcome to the Dollhouse, presented by Alt Screen
10:15pm •
How To Act Bad, presented by Union Docs
10:40pm •
Orphan Film Symposium Presents
UnionDocs
6:00pm •
The Redemption of General Butt Naked, presented by BAM
8:00pm •
Figure Father and Puppet, presented by Filmwax
10:00pm •
Ebony Goddess: Queen of Ilê Aiyê and The Other Side of the Water: the Journey of a Haitian Rara Band in Brooklyn, presented by Third World Newsreel
Timezone
Northside Festival
America/New York
Filter By Date
Northside Festival
Jun 14
-
21, 2012
June 2012
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Filter By Venue
Brooklyn, NY
Sort schedule by Venue
James Dinerstein (Northside Open Studio)
285 Kent
960 Manhattan Avenue, Fourth Floor, Brooklyn, NY, 11222
Acme Studio
Allison Smith (Northside Open Studio)
Amy Madden (Northside Open Studio)
Andrea Haenggi (Northside Open Studio)
Andrea Wolfe (Northside Open Studio)
Ariana Misfeldt (Northside Open Studio)
Artem Mirolevich (Northside Open Studio)
Bar Matchless
Beck Berrett (Northside Open Studio)
Bedford Avenue (Between N.8 and N.9)
Bernice Kelly (Northside Open Studio)
Bill Abdale (Northside Open Studio)
Brian Colgan (Northside Open Studio)
Brian Willmont (Northside Open Studio)
Brinn Flagg (Northside Open Studio)
Brooklyn Bowl
Cameo Gallery
Carla Gannis (Northside Open Studio)
Cathy Diamond (Northside Open Studio)
Chris Fernald (Northside Open Studio)
Chris Mottalini (Northside Open Studio)
Christopher Quirk (Northside Open Studio)
Clay Space 1205 Artists (Northside Open Studio)
Craig Kane (Northside Open Studio)
Dan Sabau (Northside Open Studio)
Dana Kane (Northside Open Studio)
Dekalb Market (Startup Campus)
Elisabeth Smolarz (Northside Open Studio)
Elizabeth Grammaticas (Northside Open Studio)
Elizabeth Riggle (Northside Open Studio)
Ellen Goldin (Northside Open Studio)
Emily Noelle Lambert (Northside Open Studio)
Europa
Fulvia Zambon (Northside Open Studio)
Gabriela Salazar (Northside Open Studio)
Gavin Potenza (Northside Open Studio)
George Terry (Northside Open Studio)
Glasslands Gallery
Hannah Simmons (Northside Open Studio)
Heather Garland (Northside Open Studio)
Helen Selsdon (Northside Open Studio)
Heliopolis (Northside Open Studio)
indieScreen
Ines Sun (Northside Open Studio)
Jackie Hoving (Northside Open Studio)
Jackie Neale Chadwick (Northside Open Studio)
James Sheehan (Northside Open Studio)
James Vanderberg (Northside Open Studio)
Jennifer Harris (Northside Open Studio)
Joel Adas (Northside Open Studio)
John Kitses (Northside Open Studio)
Jon Lewis (Northside Open Studio)
Kate Nielsen (Northside Open Studio)
Kayrock Screenprinting (Northside Open Studio)
Keighty Alexander (Northside Open Studio)
Kellyann Monaghan (Northside Open Studio)
Kerry Law (Northside Open Studio)
Kevin Tarasuk (Northside Open Studio)
Knitting Factory
Larry Walczak (Northside Open Studio)
Lawrence Swan (Northside Open Studio)
Legion
Lilly Line (Northside Open Studio)
Lisa Bauer (Northside Open Studio)
Lorene Taurerewa (Northside Open Studio)
Lori Ellison (Northside Open Studio)
Marjorie Van Cura (Northside Open Studio)
Mary Westring (Northside Open Studio)
Megan Foster (Northside Open Studio)
MetroTech 5 (Startup Campus)
Michelle Mackey (Northside Open Studio)
Mina Karimi (Northside Open Studio)
Muchmore's
Music Hall Of Williamsburg
Nicholas Constantakis (Northside Open Studio)
Nitehawk Cinema
Northside Warehouse (AT&T Stage)
Northside Warehouse (Innovation Stage)
Orit Ben-Shitrit
Parsley Steinweiss (Northside Open Studio)
Pessi Margulies (Northside Open Studio)
Pete's Candy Store
Peter Gynd (Northside Open Studio)
Present Company
Public Assembly
Public Assembly (back room)
Raphaela Riepl (Northside Open Studio)
Renzo Ortega (Northside Open Studio)
Rossa Cole (Northside Open Studio)
Ryszard Semko (Northside Open Studio)
Saint Vitus
Sarah G. Sharp (Northside Open Studio)
Sharon aka Sascha Ascher (Northside Open Studio)
Shea Stadium
Simone Meltesen (Northside Open Studio)
Spike Hill
Stephen Holding (Northside Open Studio)
Sugarland
Susan Maddux (Northside Open Studio)
Susan Ross (Northside Open Studio)
Suzanne Sattler (Northside Open Studio)
The Charleston
the cow horse (Northside Open Studio)
The Grand Victory
The Heineken Stage at McCarren Park
The Paper Box
The Spare Room at The Gutter
The Trash Bar
Tom Henry (Northside Open Studio)
Tommy Kwak (Northside Open Studio)
Tricia McLaughlin (Northside Open Studio)
Trophy Bar
Union Pool
UnionDocs
Warsaw
Warwick McLeod (Northside Open Studio)
William Crist (Northside Open Studio)
Filter By Type
Northside Art
Northside Entrepreneurship
Northside Film
Northside Music
Search Northside Entrepreneurship
Innovation
Music NOW Summit
Social Cinema
Start-up Campus
Recently Active Attendees
K
Karina
Sam Hysell
Michael Caprio
Aparna Mukherjee
Jonathan Askin
Diana Zuluaga
AC
Alison Chan-Bevan
Ava Fedorov
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Thursday
, June 14
Friday
, June 15
Saturday
, June 16
Sunday
, June 17
Monday
, June 18
Tuesday
, June 19
Wednesday
, June 20
Thursday
, June 21
Venue
James Dinerstein (Northside Open Studio)
285 Kent
960 Manhattan Avenue, Fourth Floor, Brooklyn, NY, 11222
Acme Studio
Allison Smith (Northside Open Studio)
Amy Madden (Northside Open Studio)
Andrea Haenggi (Northside Open Studio)
Andrea Wolfe (Northside Open Studio)
Ariana Misfeldt (Northside Open Studio)
Artem Mirolevich (Northside Open Studio)
Bar Matchless
Beck Berrett (Northside Open Studio)
Bedford Avenue (Between N.8 and N.9)
Bernice Kelly (Northside Open Studio)
Bill Abdale (Northside Open Studio)
Brian Colgan (Northside Open Studio)
Brian Willmont (Northside Open Studio)
Brinn Flagg (Northside Open Studio)
Brooklyn Bowl
Cameo Gallery
Carla Gannis (Northside Open Studio)
Cathy Diamond (Northside Open Studio)
Chris Fernald (Northside Open Studio)
Chris Mottalini (Northside Open Studio)
Christopher Quirk (Northside Open Studio)
Clay Space 1205 Artists (Northside Open Studio)
Craig Kane (Northside Open Studio)
Dan Sabau (Northside Open Studio)
Dana Kane (Northside Open Studio)
Dekalb Market (Startup Campus)
Elisabeth Smolarz (Northside Open Studio)
Elizabeth Grammaticas (Northside Open Studio)
Elizabeth Riggle (Northside Open Studio)
Ellen Goldin (Northside Open Studio)
Emily Noelle Lambert (Northside Open Studio)
Europa
Fulvia Zambon (Northside Open Studio)
Gabriela Salazar (Northside Open Studio)
Gavin Potenza (Northside Open Studio)
George Terry (Northside Open Studio)
Glasslands Gallery
Hannah Simmons (Northside Open Studio)
Heather Garland (Northside Open Studio)
Helen Selsdon (Northside Open Studio)
Heliopolis (Northside Open Studio)
indieScreen
Ines Sun (Northside Open Studio)
Jackie Hoving (Northside Open Studio)
Jackie Neale Chadwick (Northside Open Studio)
James Sheehan (Northside Open Studio)
James Vanderberg (Northside Open Studio)
Jennifer Harris (Northside Open Studio)
Joel Adas (Northside Open Studio)
John Kitses (Northside Open Studio)
Jon Lewis (Northside Open Studio)
Kate Nielsen (Northside Open Studio)
Kayrock Screenprinting (Northside Open Studio)
Keighty Alexander (Northside Open Studio)
Kellyann Monaghan (Northside Open Studio)
Kerry Law (Northside Open Studio)
Kevin Tarasuk (Northside Open Studio)
Knitting Factory
Larry Walczak (Northside Open Studio)
Lawrence Swan (Northside Open Studio)
Legion
Lilly Line (Northside Open Studio)
Lisa Bauer (Northside Open Studio)
Lorene Taurerewa (Northside Open Studio)
Lori Ellison (Northside Open Studio)
Marjorie Van Cura (Northside Open Studio)
Mary Westring (Northside Open Studio)
Megan Foster (Northside Open Studio)
MetroTech 5 (Startup Campus)
Michelle Mackey (Northside Open Studio)
Mina Karimi (Northside Open Studio)
Muchmore's
Music Hall Of Williamsburg
Nicholas Constantakis (Northside Open Studio)
Nitehawk Cinema
Northside Warehouse (AT&T Stage)
Northside Warehouse (Innovation Stage)
Orit Ben-Shitrit
Parsley Steinweiss (Northside Open Studio)
Pessi Margulies (Northside Open Studio)
Pete's Candy Store
Peter Gynd (Northside Open Studio)
Present Company
Public Assembly
Public Assembly (back room)
Raphaela Riepl (Northside Open Studio)
Renzo Ortega (Northside Open Studio)
Rossa Cole (Northside Open Studio)
Ryszard Semko (Northside Open Studio)
Saint Vitus
Sarah G. Sharp (Northside Open Studio)
Sharon aka Sascha Ascher (Northside Open Studio)
Shea Stadium
Simone Meltesen (Northside Open Studio)
Spike Hill
Stephen Holding (Northside Open Studio)
Sugarland
Susan Maddux (Northside Open Studio)
Susan Ross (Northside Open Studio)
Suzanne Sattler (Northside Open Studio)
The Charleston
the cow horse (Northside Open Studio)
The Grand Victory
The Heineken Stage at McCarren Park
The Paper Box
The Spare Room at The Gutter
The Trash Bar
Tom Henry (Northside Open Studio)
Tommy Kwak (Northside Open Studio)
Tricia McLaughlin (Northside Open Studio)
Trophy Bar
Union Pool
UnionDocs
Warsaw
Warwick McLeod (Northside Open Studio)
William Crist (Northside Open Studio)
Session Type
Northside Art
Northside Entrepreneurship
Northside Film
Northside Music
Other Filters
Search Northside Entrepreneurship
Innovation
Music NOW Summit
Social Cinema
Start-up Campus